BİYOGRAFİ

Müzik hayatına 5 yaşında piyano çalarak başlayan Merve Çaloğlu, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı piyano bölümü mezunudur. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü mezunu da olan sanatçı, profesyonel olarak çeşitli müzikaller, tiyatro oyunları ve dizilerde oyunculuk yapmaktadır. Seslendirme, sinema ve dizi müzikleri de yapan sanatçı, başka sanatçıların albümlerinde de besteci kimliğiyle yer almaktadır. Uzun yıllardır değerli müzisyenlerden oluşan orkestrası ve ilgi gören repertuarıyla konserlerine devam etmektedir. Oyunculuk, müzisyenlik ve şarkı yazarlığının yanı sıra, kendine ait köşesinde, çeşitli gazete ve dergilerde hayata ve sanata dair yazılar yazmaktadır.

Kendi bestelerinin de bulunduğu ilk albümü ‘’Gittin Ya’’ yı 2004 yılında fiziki olarak yayınladı. Bu albümde Feyyaz Kuruş, Zeynep Talu, Erdem Sökmen, Cihan Okan, Özkan Uğur, Aykut Gürel gibi başarılı isimlerle çalıştı. Şimdiye kadar fiziki ve dijital olarak yayınlamış olduğu albümleri Uzak Yollar (2014), Tersine (2014) ve Aşk Benim İşim (2016)’in ardından, sözü ve bestesi kendine ait olan yepyeni çalışması ‘’Harikalar Diyarında Ben’’ i, Merve Çaloğlu Müzik Yapım Prodüksiyon etiketiyle, 2019 yılı içinde müzik severler ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Merve Çaloğlu had started her musical journey when she was 5 years old by playing the piano. She is graduated from İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı which is one of the most important music schools in Turkey. She had aalso graduated from Müjdat Gezen Sanat Merkezi where she had studied theatre and acting. She professionally took part in various musicals, theatre plays and tv series. She does voice over on movies and films as well as she writes and composes songs for tv series and movies. Merve Çaloğlu also takes part in various albums of other musicians’ albums with her songs. She’s been giving concerts with her orchestra for so many years now. Since her first day until now she has been working with numerous important musicians.

She also has her own column based on life and art on some magazines and newspapers.

Her first album “Gittin Ya” had publised as Cd in 2004. For this album she worked with Feyyaz Kuruş, Zeynep Talu, Cihan Okan, Özkan Uğur, Aykut Gürel.

Albums published as Cd and publised from all digital platforms are; Uzak Yollar(2014), Tersine (2014) and Aşk Benim İşim(2016).

Now she is getting  prepered to publish her new project “Harikalar Diyarında Ben” for her listeners within 2019 from her own music production company “Merve Çaloğlu Müzik Yapım Prodüksiyon”.

Lyrics, music and theme melody of “Harikalar Diyarında Ben” are written by Merve Çaloğlu, music is arranged by Cenk Erdoğan.